Jak znaleźć idealny projekt domu?

building-plan-354233_640

Czym kierować się podczas poszukiwania gotowego projektu domu?

Podejmując decyzję o budowie własnego domu nie musimy korzystać z usług architekta. Nieco tańszym rozwiązaniem są gotowe projekty domów, jakie można znaleźć w dużych biurach projektowych, ofertach firm, bądź katalogach. Jedyny problem to wybór odpowiedniego planu.
home-663226_640Przeanalizuj swoje potrzeby
Wygodny dom to taki, w którym każdy członek rodziny ma swój pokój, i w którym dodatkowo znajdzie się miejsce do wspólnego spędzania czasu. Jeśli masz liczną rodzinę, oczywiście musisz pomyśleć o nieco większym budynku, który wszystkich pomieści. Oprócz tego powinien on mieć funkcjonalną kuchnię, jadalnię i salon dostosowane do potrzeb domowników. Zazwyczaj w domach z poddaszem na piętrze znajdują się sypialnie i przynależna im łazienka, zaś na dole strefa dzienna, gdzie przyjmowani są goście, a cała rodzina może razem spędzić czas. Tam również powinna znaleźć się łazienka. Ponadto należy zastanowić się, czy nie jest potrzebne dodatkowe pomieszczenie, w którym będzie znajdował się np. gabinet lub pokój gościnny. Uwzględniając potrzeby rodziny będziemy mogli określić wśród jakich projektów powinniśmy poszukać tego idealnego w naszym przypadku.

bedroom-389254_640Dom, a wielkość działki
Dostępne projekty domów są tak różnorodne, że coś dla siebie znajdzie wśród nich zarówno miłośnik prostoty, jak też zwolennik nieco bardziej ozdobnych rozwiązań. Trzeba jednak wziąć pod uwagę również swoje możliwości finansowe. Nawet jeśli marzy nam się duży dom musimy liczyć się z tym, że każdy dodatkowy metr kwadratowy oznacza podniesienie całkowitego kosztu wzniesienia budynku. Powinniśmy też uwzględnić wielkość działki, na której ma stanąć dom. Jeśli jest dość mała, należy rozejrzeć się za projektem budynku piętrowego. Podobnie postępujemy, kiedy marzy nam się jak największy ogród. Chociaż projekty chronione są prawami autorskimi, zazwyczaj dozwolone są niewielkie modyfikacje bez pisemnej zgody ich autora. Jeśli zamierzamy dokonać pewnych modyfikacji, musimy wiec sprawdzić, czy są one możliwe.